Zoom in Regular Zoom out
tbs katowice

Punkt konsultacyjny:

Centrum Informacji Turystycznej

ul. Rynek 13,   tel.: (32) 259-36-91

Program Mieszkanie Plus
Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Program zakłada m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, również z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe są realizowane na zasadach rynkowych na gruntach pozyskanych od jednostek samorządu terytorialnego, inwestorów prywatnych i spółek skarbu państwa, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez PFR Nieruchomości S.A.

Komplementarnym narzędziem do realizacji inwestycji mieszkaniowych jest mechanizm dopłat do czynszów Mieszkanie na start. Dopłaty do czynszów to kierowane do rodzin wsparcie z budżetu państwa, które umożliwi im obniżenie kosztu wynajmu mieszkania na rynku komercyjnym. Aby inwestycja była objęta wsparciem, inwestor musi podpisać stosowną umowę z gminą, zaś gmina – określić zasady naboru.
W Katowicach program jest realizowany przez spółkę celową – MDR Katowice Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – utworzoną przez PFR Nieruchomości oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). Katowickie TBS objęło udziały w spółce celowej poprzez aport terenu inwestycji.

Mieszkanie plus

Mieszkanie Plus w Katowicach ul. Górniczego Dorobku

Osiedle położone w spokojnej okolicy poza centrum w sąsiedztwie zabytkowej dzielnicy Katowic Nikiszowiec, przy ul. Górniczego Dorobku. Jest ono częścią ogólnopolskiego programu Mieszkanie Plus. Projekt harmonijnie wpisuje się w otoczenie i zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Inwestycja ta to 513 komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych w budynkach segmentowych o ceglanym kolorze elewacji, która doskonale oddaje charakter Nikiszowca. Na osiedlu znajdują się budynki od 4 do 7 kondygnacji. Na terenie osiedla przewidziano 572 miejsca postojowe dla samochodów.

Istotna dla komfortu mieszkańców jest bliskość osi komunikacyjnych. W odległości ok. 2 km znajduje się Droga Krajowa numer 79, a w odległości 6 km – autostrada A4. W odległości 6 km znajduje się droga ekspresowa S86. Ponadto w II kwartale 2019 roku planowane jest rozpoczęcie budowy drogi, która od północy będzie graniczyła z osiedlem przy ul. Górniczego Dorobku. Budowa ma się zakończyć w III kwartale 2020 roku.

INFRASTRUKTURA
W odległości ok. 550 m oraz 650 m znajdują się dwa przystanki autobusowe. W promieniu 2 km planowanej nieruchomości znajdują się sklepy spożywcze, szkoły i przedszkola, salon fryzjerski, serwis samochodowy, myjnia, piekarnie, kawiarnie, restauracje, bary i banki.

• 550 m – Przystanek autobusowy
• 500 m – Szpital
• 10 km – Kolej
• 2 km – Szkoła
• ok. 1,4 km – Poczta
• 4 km – Centrum usługowo-handlowe Dolina Trzech Stawów

REKREACJA
Osiedle od strony północnej graniczy z utwardzonym odcinkiem drogi dojazdowej oraz lasem, od strony wschodniej z małymi zbiornikami wodnymi, od strony zachodniej bezpośrednio graniczy z lasem oraz terenem nieurządzonym. W większej odległości od strony północnej znajduje się kolejny zbiornik wodny. Taka lokalizacja daje mnóstwo przestrzeni do aktywnego spędzania wolnego czasu. Przyszli najemcy powinni odczuwać większy spokój i komfortową ciszę, ze względu na brak niedogodności związanych z ruchem ulicznym. Okolicę cechuje kameralność z uwagi na brak w bliskim sąsiedztwie gęstej zabudowy mieszkaniowej. Otoczenie sprawia, że jest to znakomity wybór dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie rozbudowana infrastruktura drogowa, kolejowa i komunikacja miejska gwarantują dogodny dojazd do centrum Katowic.

 

DLA KOGO PROGRAM MIESZKANIE PLUS?
Założeniem programu Mieszkanie Plus jest rozszerzenie oferty mieszkań na wynajem w przystępnych cenach, również z możliwością dojścia do własności. Program w szczególny sposób jest skierowany do rodzin, których sytuacja finansowa uniemożliwia zakup mieszkania, a jednocześnie nie przysługuje im mieszkanie komunalne. O mieszkanie może ubiegać się każda osoba, niezależnie od wieku, która spełni kryteria czynszowe, pozwalające na bieżące i terminowe regulowanie zobowiązań czynszowych.

 

KRYTERIA NABORU
Podstawowym kryterium naboru jest tzw. zdolność czynszowa każdego z najemców. Określa ona możliwości finansowe rodziny pod kątem terminowego opłacenia czynszu za mieszkanie o określonym metrażu. Zdolność czynszowa jest badana w oparciu o dochody netto pomniejszone o wydatki rodziny, uwzględniając również przyszłą umowę najmu. Na zdolność czynszową pozytywnie wpływają świadczenia wynikające m.in. z liczby dzieci w gospodarstwie domowym (Program Rodzina 500+). Sprawdź swoją zdolność czynszową >>KALKULATOR ZDOLNOŚCI CZYNSZOWEJ<<
Jednocześnie realizując zapisy Ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, Uchwałą Rady Miasta zostaną określone kryteria pierwszeństwa naboru.

 

DOPŁATY DO CZYNSZU
Dopłaty do czynszu to kierowane do rodzin wsparcie z budżetu państwa, które umożliwi im obniżenie kosztu najmu mieszkania na rynku komercyjnym. Warunki i wymogi otrzymania wsparcia reguluje uchwalona przez Sejm RP w dniu 20 lipca 2018 roku Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.
Poznaj prognozowaną wysokość czynszu dla wybranego przez Ciebie mieszkania w inwestycji przy ul. Górniczego Dorobku i wariantu umowy najmu oraz prognozowaną wysokość dopłat do czynszu w ramach programu „Mieszkanie Plus”. <<KALKULATOR CZYNSZU I DOPŁAT>>

Do stawki czynszowej należy doliczyć opłatę eksploatacyjną w wysokości 5,50 zł/m2 oraz opłatę za media.

 

ANKIETA

Ankieta ma na celu poznanie wstępnych preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkania przy ul. Górniczego Dorobku w zakresie formy umowy najmu (najem lub najem z dojściem do własności).

Wypełnij ankietę

 

 

GALERIA

Mieszkanie plus budowa


 Autor zdjęć z drona – Jakub Laki Jędras

FORMULARZ KONTAKTOWY

* pola wymagane

W związku z zapytaniem dot. Mieszkania Plus w Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku, administratorem Państwa danych osobowych jest MDR Katowice Sp. z o. o. Informacje dotyczące Państwa danych osobowych.