Zdjęcie przedstawiające rybika

Rybiki – zło (nie)konieczne

image_pdfimage_print

Pojawiają się nie wiadomo skąd, pozbyć się ich trudno, a z pewnością nie są mile widzianymi współlokatorami. Rybiki, nazwane tak ze względu na swój pancerz, przypominający rybią łuskę, to niewielkie owady, które niechętnie widzimy w swojej łazience i kuchni.

Rybik nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale powoduje szkody, zanieczyszczając żywność swoimi odchodami. Ponieważ żywi się skrobią, polisacharydami, klejami organicznymi i celulozą, niszczy wiele przedmiotów i wyrobów z papieru, wełny czy skóry. Rybiki mogą żyć nawet kilka lat, intensywnie się rozmnażając. Ich naturalnym przeciwnikiem są pająki, pareczniki i skorki, a więc wszystkie stworzenia, które staramy się eliminować z naszych mieszkań. Oznacza to, że zadanie pozbycia się uciążliwych rybików leży całkowicie po naszej stronie.

Gdzie ich szukać?

Zazwyczaj same pokazują się w łazience i kuchni, gdzie przebywają w szafkach z jedzeniem, płytkach łazienkowych, kratkach wentylacyjnych, pod wykładziną, w szczelnych oknach. Szczególnie chętnie przebywają tam, gdzie jest mokro i wilgotno, ciemno i ciepło, dlatego można też spodziewać się ich obecności również w piwnicy i pomieszczeniach gospodarczych z wilgotnymi ścierkami i mopami. Gdy zapalając światło zobaczymy, jak umykają do swoich kryjówek, to najlepszy sygnał, że należy rozpocząć walkę z rybikiem.

Jak się ich pozbyć?

Oto kilka stosowanych z powodzeniem „domowych” sposobów:

  1. Pomóc może zastosowanie specyfiku, który możemy stworzyć sami, mieszając Boraks (kwas borowy, do kupienia w aptece) oraz cukier puder.
  2. Dobre rezultaty przynosi również zastawienie „pułapki” – kawałka tektury posmarowanego miodem. Należy jednak pamiętać, że po przyklejeniu się rybików tekturkę należy spalić lub zalać wrzątkiem.
  3. Zastosować można miłorząb, którego zapach może na owady podziałać odstraszająco.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie okaże się skuteczna, konieczna może okazać się profesjonalna pomoc firmy zajmującej się usuwaniem owadów.

Jak się zabezpieczyć?

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Wietrzmy pomieszczenia.
  • Walczmy z zawilgoceniem (nie zostawiajmy wilgotnych mopów i ścierek na podłodze, stosujmy pochłaniacze wilgoci).
  • W miarę możliwości uszczelniajmy krany i prysznice, by nie zwiększać wilgotności powietrza w pomieszczeniach
  • W kuchni przechowujmy żywność w szczelnych, zamkniętych pojemnikach.