Katowicki Pakiet dla Kultury

image_pdfimage_print

Katowicki Pakiet dla Kultury

  • Wsparcie twórców kultury – projekt z pulą 500 000 zł
  • Zwolnienia z czynszów i opłat śmieciowych dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną w lokalach miejskich
  • Współpraca finansowa z miastem – umożliwienie realizacji zadań online lub w późniejszym terminie

W poprzednich tygodniach, w ramach walki ze skutkami koronawirusa, prezydent Marcin Krupa zaprezentował Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy oraz Katowicki Pakiet NGO. Z kolei dzisiaj prezydent przedstawił założenia Katowickiego Pakietu dla Kultury.

– Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną transformację – z miasta kojarzonego z przemysłem i kopalniami – w stolicę ponad dwumilionowej metropolii, która postawiła na rozwój kultury. Kultura stała się naszym wyróżnikiem na mapie nie tylko Polski, ale całej Europy. W 2015 roku ukończyliśmy Strefę Kultury oraz otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Kultura odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców i dlatego chcemy w nią inwestować. Oczywiście Katowice kojarzą się z muzyką, ale kulturę pojmujemy o wiele szerzej. Działają u nas znakomite teatry zarówno te profesjonalne, jak i niezależne, dla których rok temu uruchomiłem teatrogranty. Kultura w Katowicach to też podmioty działające w ramach programu „Lokalu na kulturę” czy też szereg NGOsów, które często inicjują życie kulturalne w katowickich dzielnicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Epidemia koronowirusa uderzyła bardzo mocno w cały sektor kultury. Nie mogą odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie, wernisaże. Z dnia na dzień setki artystów i podmiotów kulturalnych straciły źródło dochodów. Dziś działania w całym kraju, także w Katowicach, koncentrują się na ratowaniu życia i zdrowia ludzi oraz reaktywowaniu gospodarki. Musimy jednak pamiętać o kulturze, by wszelkie inicjatywy po zniesieniu obostrzeń mogły znowu wystartować i tworzyć atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego dla mieszkańców. Gdy kryzys minie, to właśnie przemysł czasu wolnego będzie ponownie stanowić w dużej mierze o jakości życia w mieście. Dlatego przygotowaliśmy Katowicki Pakiet dla Kultury, który ma być dodatkowym narzędziem, które umożliwi artystom i podmiotom kulturalnym przetrwanie kryzysu – dodaje prezydent.

Założenia Pakietu zostały w tym tygodniu skonsultowane podczas telekonferencji z katowickimi artystami, przedstawicielami podmiotów działających w obszarze kultury oraz z katowickimi radnymi, co umożliwiło dopasowanie zapisów Pakietu do potrzeb twórców.

Szczegóły dot. pakietów dostępne tutaj: https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/aktualnosci?ItemID=4096&ListID={75169DCB-89EF-46CD-A876-165C1E838909}

Żródło: https://www.katowice.eu/