Informacja na temat wyższych opłat za ogrzewanie

image_pdfimage_print

Szanowni Mieszkańcy,

W ostatnim czasie otrzymaliście rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania. Wiele osób skontaktowało się z KTBS w sprawie wyjaśnienia konieczności dopłaty do ciepła. Rozumiemy Państwa zdziwienie i zaniepokojenie dlatego pragniemy wyjaśnić dlaczego opłaty w tym roku są wyższe:

– Najważniejszym powodem, niezależnym  od KTBS jest podwyżka stawek i taryf ciepła. Dotyczy
to zarówno opłat stałych i zmiennych. Za podwyżką stoją operatorzy Tauron Ciepło sp. o.o. oraz Dalkia Polska Energia S.A.

– Kolejnym powodem jest znacznie dłuższy okres grzewczy w 2021r. Pamiętajmy, że tegoroczny kwiecień był według ekspertów najzimniejszy od 2000 roku, maj także był chłodny. Okres grzewczy trwał od końca września 2020 do końca maja 2021.

– Na koszt ogrzewania może mieć także wpływ, częstsze przebywanie w domach niektórych z Państwa. Okres pandemii spowodował, że jako społeczeństwo rzadziej wychodziliśmy z domów, pracowaliśmy zdalnie
i przez to zużywaliśmy więcej ciepła. Generalnie zużycie ciepła, a co za tym idzie koszty ogrzewania, we wszystkich budynkach KTBS wzrosły nawet o 26% w stosunku do okresu ubiegłego.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że KTBS nie czerpie żadnych korzyści materialnych i nie pobiera prowizji z tytułu rozliczeń mediów i w żaden sposób, jako podmiot rozliczający nie ma w interesie zawyżania kosztów. Tyle ile zostało zużyte ciepła w danym budynku, oraz jakie budynek poniósł koszty jesteśmy zobligowani rozliczyć na  wszystkich  mieszkańców. Należy zaznaczyć, że Spółka jest tylko pośrednikiem przy zakupie ciepła (jak i innych mediów) pomiędzy dostawcą (np. Tauron Ciepło sp. o.o./ Dalkia polska Energia S.A)
a odbiorcami, czyli Państwem jako najemcami.

Na zakończenie chcemy zaznaczyć, że problem podwyższenia kosztów ogrzewania dotyka wszystkich obywateli naszego kraju i dotyczy mieszkańców wspólnot, spółdzielni, TBS-ów oraz odbiorców indywidualnych. Wysoka klasa energetyczna budynków KTBS, powoduje dodatkowo ograniczenie zużycia ciepła w możliwie największym zakresie.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.