Ekologiczne osiedle przy ul. Kosmicznej

image_pdfimage_print

Kosmiczne osiedle przy ul. Kosmicznej czeka już na pozwolenie na budowę

Katowickie TBS złożyło wniosek na pozwolenie na budowę nowego osiedla przy ul. Kosmicznej. Osiedle będzie budowane zgodnie z ideą zrównoważonej architektury, a jego futurystyczna, oszczędna w formie, koncepcja przygotowana przez pracownię K3Xmore wzbudziła ożywioną dyskusję i duże zainteresowanie środowiska architektów i mieszkańców. Powstające osiedle będzie miało, jak na inwestycję miejską, wiele pionierskich rozwiązań w kontekście ekologii i tych integrujących mieszkańców. Idea zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, prospołecznych przestrzeni wspólnych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i  systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wody. Celem jest także osiągnięcie jak najwyższej jakości wykonania a to wszystko przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego.

110 ekologicznych mieszkań przy ul. Kosmicznej

Osiedle przy ul. Kosmicznej będzie zawierało zespół trzy i czteropiętrowych budynków z windami w których znajdzie się 110 lokali, od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych mieszkań przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych 2 pokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych gdyż projekt zakłada ograniczenie do minimum ruchu na otwartej przestrzeni osiedla.

Rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku

Według zapowiedzi KTBS proces inwestycyjny rozpocznie się jeszcze w tym roku – spółka chce przystąpić do działania zaraz po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Sama budowa, jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności, powinna zakończyć się do końca 2024r ale w dzisiejszych warunkach trzeba mieć na uwadze ryzyko związane z wyborem wykonawców, z którym muszą się mierzyć niemal wszystkie publiczne instytucje. Po zakończeniu będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu obok dwóch wcześniejszych inwestycji przy ul. Pod Kasztanami. W sumie w dzielnicy KTBS będzie dysponowało około 340 mieszkaniami.

 

Nabór wniosków będzie ogłoszony po ustaleniu wszystkich formalności dotyczących inwestycji.

Kosmiczna