Ekologiczne osiedle przy ul. Kosmicznej

Kosmiczne osiedle przy ul. Kosmicznej czeka już na pozwolenie na budowę

Katowickie TBS złożyło wniosek na pozwolenie na budowę nowego osiedla przy ul. Kosmicznej. Osiedle będzie budowane zgodnie z ideą zrównoważonej architektury, a jego futurystyczna, oszczędna w formie, koncepcja przygotowana przez pracownię K3Xmore wzbudziła ożywioną dyskusję i duże zainteresowanie środowiska architektów i mieszkańców. Powstające osiedle będzie miało, jak na inwestycję miejską, wiele pionierskich rozwiązań w kontekście ekologii i tych integrujących mieszkańców. Idea zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, prospołecznych przestrzeni wspólnych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i  systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wody. Celem jest także osiągnięcie jak najwyższej jakości wykonania a to wszystko przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego.

110 ekologicznych mieszkań przy ul. Kosmicznej

Osiedle przy ul. Kosmicznej będzie zawierało zespół trzy i czteropiętrowych budynków z windami w których znajdzie się 110 lokali, od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych mieszkań przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych 2 pokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych gdyż projekt zakłada ograniczenie do minimum ruchu na otwartej przestrzeni osiedla.

Rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku

Według zapowiedzi KTBS proces inwestycyjny rozpocznie się jeszcze w tym roku – spółka chce przystąpić do działania zaraz po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Sama budowa, jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności, powinna zakończyć się do końca 2024r ale w dzisiejszych warunkach trzeba mieć na uwadze ryzyko związane z wyborem wykonawców, z którym muszą się mierzyć niemal wszystkie publiczne instytucje. Po zakończeniu będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu obok dwóch wcześniejszych inwestycji przy ul. Pod Kasztanami. W sumie w dzielnicy KTBS będzie dysponowało około 340 mieszkaniami.

 

Nabór wniosków będzie ogłoszony po ustaleniu wszystkich formalności dotyczących inwestycji.

Kosmiczna
image_pdfimage_print