Zespół Mieszkaniowo - Usługowy przy ul. Krasińskiego - Skowrońskiego w Katowicach etap I
Krasińskiego 14 – 14K
2003 - 2004
ilość mieszkań 166
pow. użytkowa (m2) 8 103,63

Opis inwestycji

Teren inwestycji pod nazwą Zespół Mieszkaniowo – Usługowy przy ul. Krasińskiego – Skowrońskiego w Katowicach – etap I znajduje się w północno – wschodniej części miasta Katowice, w dzielnicy Zawodzie. Budynki zaprojektowano i wykonano jako 4 odrębne segmenty oddzielone dylatacją w kształcie zamkniętego czworoboku z dziedzińcem, 7 kondygnacyjne za wyjątkiem sekcji środkowych od strony ul. Krasińskiego (4 kondygnacje w celu doświetlenia dziedzińca wewnętrznego), dziesięć klatek schodowych. Całość budynku została podpiwniczona, mieszcząca garaż podziemny i pomieszczenia gospodarczo – techniczne. W parterze od strony ulicy zlokalizowano pomieszczenia biurowo – usługowe w tym główną siedzibę KTBS. Chłonność Zespołu wynosi 166 mieszkań o łącznej powierzchni 8 103,63m2 2 lokale użytkowe o powierzchni 414,27 m2 oraz parking podziemny na 100 samochodów osobowych. Obiekt i otoczenie jest w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych – brak barier architektonicznych. W każdej klatce schodowej usytuowany jest dźwig osoby obsługujący wszystkie kondygnacje, przystosowany także do przewozu chorych na noszach i osób niepełnosprawnych. W budynku przewidziano także 4 mieszkania przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych pod względem budowlanym (zwiększony metraż kuchni i łazienki, poszerzone drzwi). Obsługa komunikacyjna obiektu: droga dojazdowa, z wjazdem i wyjazdem na ul. Krasińskiego, opasająca cały zespół. W zagospodarowaniu terenu przewidziano chodniki połączone z istniejącymi ciągami pieszymi, plac zabaw dla dzieci oraz zieleń niską i wysoką. Śmietniki zlokalizowane są jako komory śmieciowe wewnątrz obiektu z zapewnionym dostępem z zewnątrz (łatwy dojazd i obsługa służb komunalnych).

Obiekt został wyposażony w następujące instalacje:

  • wody zimnej w pełni opomiarowane wszystkie punkty poboru wody (wodomierze),
  • kanalizacji,
  • grzewczą (centralne ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej) – zdalaczynne za pośrednictwem indywidualnych wymienników ciepła tzw. logoterm, w pełni opomiarowane wszystkie punkty poboru ciepła dla potrzeb ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (liczniki ciepła),
  • wentylacji mechanicznej wyciągowej + nawietrzniki higrosterowane
  • teletechniczne (domofon, telewizja kablowa i satelitarna, sieć internetowa, system zdalnego odczytu mediów, monitoring).

Pracownia Projektowa: Gronner & Rączka Sp. j., Plac Wojska Polskiego 9, 43-300 Bielsko Biała
Wykonawca: Eiffage Budownictwo Mitex S. A. oddział Katowice ul. Roździeńskiego 93, 40-203 Katowice
Nadzór inwestorski: Przedsiębiorstwo Budowlano –Usługowe IG – BUD s. c. ul. Zawiszy Czarnego 9 40-872 Katowice

Inwestycja otrzymała nagrodę wyróżnienia w konkursie „Budowa roku 2004” w kategorii budynki mieszkalne.