Zespół Mieszkaniowo - Usługowy przy ul. Krasińskiego - Skowrońskiego w Katowicach etap II zadanie nr 1
Skowrońskiego 3-3a
205
ilość mieszkań 27
pow. użytkowa (m2) 1 302,21

Opis inwestycji

Teren inwestycji pod nazwą Zespół Mieszkaniowo – Usługowy przy ul. Krasińskiego – Skowrońskiego w Katowicach – etap I znajduje się w północno – wschodniej części miasta Katowice, w dzielnicy Zawodzie.
Zrealizowany budynek składa się z dwu brył:

  • pierwszej (mieszczącej mieszkania) na planie prostokąta o wysokości 5 kondygnacji z wycofaniem 4 i 5 kondygnacji w kierunku wnętrza obiektu, w miejscach wycofań części wyższej od strony południowej zlokalizowano tarasy,
  • drugiej jednokondygnacyjnej mieszczącej garaż zamknięty zlokalizowanej od strony południowej, nad garażem zaprojektowano stropodach (częściowo zielony) służący jako taras dla mieszkań na parterze.

Wielorodzinny budynek mieszkalny będący podstawowym elementem przedsięwzięcia został zaprojektowany i wykonany jako budynek 2 klatkowy o chłonności 27 mieszkań i powierzchni użytkowej 1 302,21 m2. W kondygnacji piwnic zlokalizowano garaż podziemny na 18 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, komórki lokatorskie oraz pomieszczenia pomocnicze i techniczne. Obiekt przystosowany jest częściowo dla potrzeb osób niepełnosprawnych, między innymi wykonano wejścia do budynku zaopatrzone w pochylnie, z poziomu wejściowego (wiatrołapu) na parter w klatce nr 1 zaprojektowano podnośnik schodowy-przyścienny dla niepełnosprawnych. W budynku przewidziano także 1 mieszkanie przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych pod względem budowlanym (zwiększony metraż kuchni i łazienki, poszerzone drzwi). Obsługa komunikacyjna obiektu: droga dojazdowa, z wjazdem i wyjazdem na ul. Krasińskiego, opasająca cały zespół. W zagospodarowaniu terenu przewidziano chodniki połączone z istniejącymi ciągami pieszymi, plac zabaw dla dzieci oraz zieleń niską i wysoką. Śmietniki zlokalizowane są jako komory śmieciowe wewnątrz obiektu z zapewnionym dostępem z zewnątrz (łatwy dojazd i obsługa służb komunalnych).

Obiekt został wyposażony w następujące instalacje:

  • wody zimnej w pełni opomiarowane wszystkie punkty poboru wody (wodomierze),
  • kanalizacji,
  • grzewczą (centralne ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej) – zdalaczynne za pośrednictwem indywidualnych wymienników ciepła tzw. logoterm, w pełni opomiarowane wszystkie punkty poboru ciepła dla potrzeb ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (liczniki ciepła),
  • wentylacji mechanicznej wyciągowej + nawietrzniki higrosterowane
  • teletechniczne (domofon, telewizja kablowa i satelitarna, sieć internetowa, system zdalnego odczytu mediów, monitoring).

Pracownia Projektowa: Gronner & Rączka Sp. j., Plac Wojska Polskiego 9, 43-300 Bielsko Biała
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud S.A. ul. Drzymały 15, 40-059 Katowice
Nadzór inwestorski: Przedsiębiorstwo Budowlano –Usługowe IG – BUD s. c. ul. Zawiszy Czarnego 9 40-872 Katowice

Inwestycja otrzymała nagrodę II stopnia w konkursie „Budowa roku 2005” w kategorii budynki mieszkalne