OGRANICZENIE BEZPOŚREDNIEJ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW I KLIENTÓW
Zoom in Regular Zoom out

Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus to rządowy program dedykowany studentom, rodzinom oraz osobom starszym, mającym zdolność do opłacania czynszu. Są to więc nie tylko mieszkania dla młodych – jak zwykło się mówić o tym programie – ale również dla wszystkich osób, które chcą zamieszkać w Katowicach. Z takiej propozycji mogą korzystać również niepełnosprawni, gdyż część lokali dostosowana ich do najważniejszych potrzeb.

Osiedla mieszkaniowe dostępne w ramach programu Mieszkania Plus

Powstające projekty wchodzące w skład programu są w pełni funkcjonalne i zawierają wszystkie udogodnienia niezbędne do wygodnego życia. Podczas całego procesu brane są pod uwagę również potrzeby przyszłych mieszkańców, dlatego osiedla powstają nie tylko blisko bieżącej, istniejącej już infrastruktury, ale przewidują powstawanie nowej, takiej jak choćby przedszkola czy żłobki. Te ostatnie są niezbędne ze względu na fakt, że oferowane lokale są kierowane przede wszystkim do młodych osób. Ponadto mieszkania powstają na kanwie nowoczesnych planów, dlatego budowane są z wysokiej jakości energooszczędnych materiałów, dzięki którym niskie są koszty ich utrzymania. To kolejny ważny warunek do tego, aby lokum było jak najtańsze pod kątem opłat, a przy tym gwarantowało wysoki komfort życia. O ten ostatni dbają uznane pracownie projektowe, które przystępują do projektowania nowoczesnych mieszkań na wynajem.

Jeśli są Państwo zainteresowani mieszkaniami w ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach, serdecznie zachęcamy do kontaktu.

tbs katowice

Punkt konsultacyjny:

Lokal przy ul. Młyńskiej 2

tel.: (32) 259-36-91
(32) 259-39-27

Nowa strona internetowa Nowego Nikiszowca:

https://katowice.mdr.pl/

Mieszkania dla Rozwoju

Budowa osiedla Nowy Nikiszowiec jest finansowana ze środków Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZAN. Mieszkania powstają bez angażowania pieniędzy podatników; koszty budowy zwracają się z czynszów najmu. Grunty pod inwestycje wskazuje samorząd lokalny, są one także kupowane np. od spółek Skarbu Państwa.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, utworzoną przez PFR Nieruchomości oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). Katowickie TBS wniosło do spółki grunt pod inwestycję.

Osiedle

W zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec powstaje piękne, nowe osiedle z 513-ma mieszkaniami czynszowymi: od 36 do 94,5 m2, a także 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m2. Autorem projektu jest renomowana warszawska pracownia 22Architekci.

Każdy z trzech budynków ma własne, wewnętrzne patio – przestronne i pięknie zagospodarowane. Zaprojektowano tu alejki spacerowe wśród wysokich drzew, ozdobnych krzewów i traw, a także kolorowych kwiatów. Dzieci będą mogły spędzić czas na bezpiecznym placu zabaw.
Budynki będą od siebie oddzielone dodatkowymi strefami zieleni, aby zapewnić komfort wszystkim mieszkańcom. Wykonamy tu dodatkowe nasadzenia drzew, kolorowych krzewów i ozdobnych traw.
Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2020 r. W tym czasie powstanie też nowa droga dojazdowa do osiedla wraz ze ścieżką rowerową, chodnikiem i przystankiem autobusowym.

 

Lokalizacja

Mieszkania Plus w Katowicach powstają przy ul. Górniczego Dorobku, niespełna dwa kilometry od zabytkowego osiedla Stary Nikiszowiec.

 • Tylko 4 km od centrum Katowic
 • W otoczeniu lasu; z pięknym widokiem na zieleń
 • 2 km od Drogi Krajowej nr 79
 • 6 km od autostrady A4 i drogi ekspresowej S86
 • Nowa droga dojazdowa bezpośrednio do osiedla
 • Nowy przystanek autobusowy przy osiedlu

 

Jak dojechać?

Obecnie najszybszy dojazd do inwestycji prowadzi ulicą Górnośląską, z której należy skręcić (na wiadukcie) w ul. Murckowską, a następnie zjechać w ul. Gospodarczą, która prowadzi bezpośrednio do ul. Górniczego Dorobku.

Nowy Nikiszowiec jest doskonale skomunikowany z głównymi arteriami: do wjazdu na Drogę Krajową nr 79 jest zaledwie 2 km, a do autostrady A4 i drogi ekspresowej S86 – 6 km.

 

Infrastruktura

 • Przystanki autobusowe:
  – przy ul. Szopienickiej „Nikiszowiec Szpital” – linie: 30, 109, 930
  – przy ul. Gospodarczej „Nikiszowiec Pętla” – linia 930
  – przy ul. Górniczego Dorobku „Nikiszowiec Szyb Jan” – linia 674
 • Przedszkole nr 32 – 2,2 km
 • Kościół – 2,2 km
 • Sklep spożywczy PHU Maro – 1,6 km
 • Szpital Centrum Medycznego MAVIT
 • Apteka Centrum Zdrowia
 • Poczta – 1,4 km
 • Żłobek Mały Szkrab – 1,7 km
 • Przedszkole – 2 km
 • Szkoła podstawowa – 2,1 km
 • Kawiarnie i restauracje – 2 km
 • Piekarnie – 2 km
 • Serwis samochodowy, myjnia – 2 km
 • Delikatesy przy ul. Krawczyka – 1,6 km
 • Biedronka – 3,2 km
 • Targ spożywczy – 4,1 km
 • Carrefour – 4,3 km
 • CH Dolina Trzech Stawów

 

Mieszkania

2 pok. od 36 do 53 m2
3 pok. od 52 do 86 m2
4 pok. od 71 do 94,5 m2

Sprawdź rzuty mieszkań!! –>https://katowice.mdr.pl/mieszkania/

Ponad 20 lokali zostało dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do udogodnień należą m.in.:

 • Powiększony metraż łazienki
 • Kabina prysznicowa
 • Poszerzone korytarze i otwory drzwiowe

Niemal wszystkie mieszkania mają balkony lub loggie.

Dla kogo?

Zadaniem Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju jest wspieranie budowy mieszkań czynszowych. Dla kogo są przeznaczone? Przede wszystkim dla osób, które są w patowej sytuacji: nie posiadają żadnej nieruchomości, zarabiają zbyt mało aby uzyskać kredyt hipoteczny, a jednocześnie zbyt dużo, aby zakwalifikować się na mieszkanie komunalne.

Nabór do Mieszkań dla Rozwoju prowadzi samorząd lokalny. To on wskazuje również, kto będzie miał pierwszeństwo w „kolejce” po mieszkania. Rada Miasta Katowice uchwaliła następującą punktację (obecnie uchwała czeka na akceptację Wojewody Śląskiego):

 • 10 pkt. – za każde dziecko (do 18 r.ż.) .
 • 10 pkt. – za rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach przez co najmniej jedną osobę w rodzinie (maksymalnie za to kryterium będzie można dostać łącznie 20 pkt.)
 • 7 pkt.- za co najmniej jedną osobę pełnoletnią w gosp. domowym, która nie przekroczyła 35. roku życia.
 • 3 pkt. – za osobę, która ukończyła 65 lat.
 • 6 pkt. – jeśli żadna osoba wchodząca w skład gosp. domowego nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku.
 • po 2 pkt. zostaną przyznane na niepełnosprawne dziecko (do 16 r. ż.) oraz niepełnosprawną starszą osobę.
 • 4 pkt. – za wypełnienie (do dnia 31.12.2018 r.) elektronicznej ankiety dot. preferowanych warunków mieszkaniowych w nowym Nikiszowcu.

Warunkiem zamieszkania na osiedlu Nowy Nikiszowiec jest:

 • Wpłacenie kaucji: 3- lub 6-krotności czynszu. Tę większą kwotę wpłacasz, jeżeli nie chcesz, abyśmy badali Twoją zdolność czynszową (tu możesz sprawdzić, czy masz zdolność czynszową: https://kalkulatorymplus.pl/katowice/zdolnosc-czynszowa/).
 • Pozytywna weryfikacja w BIG Infomonitorze (nie możesz mieć żadnych zaległych długów)

Przeczytaj więcej: https://mplus.pl/o-programie/dla-kogo/

 

Dopłaty do czynszu
Dopłaty do czynszu to kierowane do rodzin wsparcie z budżetu państwa, które umożliwi im obniżenie kosztu najmu mieszkania na rynku komercyjnym. Warunki i wymogi otrzymania wsparcia reguluje uchwalona przez Sejm RP w dniu 20 lipca 2018 roku Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.
Poznaj prognozowaną wysokość czynszu dla wybranego przez Ciebie mieszkania w inwestycji przy ul. Górniczego Dorobku i wariantu umowy najmu oraz prognozowaną wysokość dopłat do czynszu w ramach programu „Mieszkanie Plus”. <<KALKULATOR CZYNSZU I DOPŁAT>>

Do stawki czynszowej należy doliczyć opłatę eksploatacyjną w wysokości 5,50 zł/m2 oraz opłatę za media.

 

Jak złożyć wniosek o mieszkanie?

Nabór do mieszkań ruszy we wrześniu br. Wnioski będzie można wypełniać on-line. Jeśli coś będzie niezrozumiałe, doradcy Punktu Informacyjnego (ul. Młyńska 2) będą służyć pomocą.

 

Jakie będą koszty?

Nie potrzebujesz wkładu własnego, ani pieniędzy na wykończenie mieszkania. Przekazujemy Ci lokal w podstawowym standardzie „pod klucz”: z podłogami, glazurą i terakotą, białym montażem w łazience, drzwiami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz ścianami pomalowanymi na biało. Po twojej stronie są meble (także kuchenne) oraz RTV/AGD. Opłaty:

 

Gdzie uzyskać poradę?

Punkt Informacyjny  przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach (do odwołania można skorzystać tylko z kontaktu telefonicznego ): (32) 259-36-91 oraz (32) 259-39-27 lub 726-306-601 w godzinach: pon. – pt. godz.: 07:30-15:30.

Infolinia ogólna PFRN: 801 801 596 (nie jesteśmy w stanie odebrać wszystkich Państwa telefonów, ale oddzwaniamy na każdy numer, który nam się wyświetli).

Na bieżąco możesz śledzić nowości w grupie „Nowy Nikiszowiec” na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/178881906828941/

Strona internetowa inwestycji Nowy Nikiszowiec: https://katowice.mdr.pl/

ANKIETA

Ankieta ma na celu poznanie wstępnych preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkania przy ul. Górniczego Dorobku w zakresie formy umowy najmu (najem lub najem z dojściem do własności).

Wypełnij ankietę

 

 

GALERIA

Aktualne zdjęcia z postępów w realizacji inwestycji dostępne są w grupie „Nowy Nikiszowiec” na Facebooku: 

https://www.facebook.com/groups/178881906828941/

 

Mieszkanie plus budowa


 Autor zdjęć z drona – Jakub Laki Jędras

FORMULARZ KONTAKTOWY

* pola wymagane

W związku z zapytaniem dot. Mieszkania Plus w Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku, administratorem Państwa danych osobowych jest MDR Katowice Sp. z o. o. Informacje dotyczące Państwa danych osobowych.